🕹️ Ovládání robota – Vysílačka a přijímač (Tx & Rx)

Jednou z nejdůležitějších částí každého robota je tzv. vysílač a přijímač.
Vysílač (transmitter) je ovladač, který držíš v ruce – z něj se posílají příkazy robotovi.
Přijímač (receiver) je zařízení uvnitř robota, které tyto signály přijímá a předává dál přes malé 3 pinové konektory. Obvykle je označujeme zkráceně jako Tx (transmitter) a Rx (receiver).

Při výběru těchto zařízení se ujisti, že spolu umí komunikovat – různé modely fungují na různých komunikačních protokolech!

Doporučujeme kombinaci FS-i6 vysílače a FS2A 4kanálového přijímače – jsou snadno dostupné a dobře spolupracují. Dobrá vysílačka je dlouhodobá investice – modely s tzv. pamětí modelů (například FS-i6) si dokáží zapamatovat vícero robotů, takže můžeš jediným ovladačem ovládat různé roboty, stačí jen přepnout profil.

🧠 Mozek robota – Elektronické regulátory otáček (ESC)

Pokud k pohonu nepoužíváš speciální motory jako jsou serva (o těch později), budeš téměř jistě potřebovat ESC – elektronický regulátor otáček. Ten převádí příkazy z přijímače na odpovídající napětí pro motory – čím víc pohneš páčkou na ovladači, tím větší napětí a tím pádem i větší rychlost motoru.

ESC se dělí na:

  • Brushed (kartáčové) – pro klasické stejnosměrné motory (např. malé převodované motory)
  • Brushless (bezkartáčové) – pro výkonnější motory (např. motory zbraní), vyžadují 3 vodiče

Standardně ESC ovládá pouze jeden motor, některé ESC však mají dva kanály a umožňují tak ovládat dva motory zároveň.

🏃 Pohonné motory

Pohonné motory posouvají tvého robota k vítězství napříč arénou. Nejčastěji se používají brushed motory, které mají vinutou cívku uvnitř magnetického pouzdra a točí se, když do nich pustíš proud.

Brushless motory jsou modernější – přepínání napájení mezi cívkami zajišťuje elektronika, ne mechanické kartáčky. Jsou výkonnější, ale potřebují specializované ESC a mají 3 vodiče místo dvou.

Napájení – Baterie (LiPo) a BEC

Většina bojových robotů používá LiPo (Lithium Polymer) baterie – jsou malé, lehké a výkonné, ale musí se s nimi zacházet opatrně a nabíjet pouze vhodnou nabíječkou.

Přijímače a další elektronika však často zvládnou jen 5 V, zatímco baterie dávají víc. Proto se používá BEC (Battery Eliminator Circuit) – měnič napětí, který z vyššího napětí vytvoří třeba právě 5 V.

Mnoho ESC má BEC už zabudovaný, takže není vždy nutné kupovat zvlášť – ale vždy si to předem ověř.

🛡️ Obrana – Konstrukce rámu a pancíře

Pro antweight roboty (do 150 g) je stále oblíbenější 3D tisk, hlavně díky tomu, že umožňuje vytvořit složitější tvary a integrované rámy. Používané materiály (tzv. filamenty) jsou hlavně:

  • PLA – tvrdý a snadno tisknutelný
  • ABS – odolný, hůře se tiskne, nízká přilnavost mezi vrstvami
  • TPU – velmi odolný materiál, vyskytuje se v různých tvrdostech, měkké a pružné varianty nedrží tvar a nejsou ideální na tvorbu rámu, jako pancíř je však vhodná volba

Dalšími ověřenými materiály jsou polykarbonát (tloušťka okolo 1,5 mm), hliník, titan a v případě, že se robot vejde do váhového limitu, tak i ocel.

🔫 Zbraně

Naše rozdělení – Typy bojových robotů – jednotlivé karty typu dle zbraně

🔧 Dovednosti, které se budou hodit

·       Pájení

Běžná technika pro spojování vodičů. Investuj do kvalitní páječky, dobrého cínu a podívej se na pár návodů – hodně se naučíš praxí.

·       CAD / Návrh

Nápady a plány je třeba někam zaznamenat. Mnozí používají CAD software (např. Autodesk Inventor, SketchUp, Fusion), ale skvěle funguje i ruční náčrt nebo kartonový prototyp. Neexistuje „správná“ cesta – učíš se tím, že zkoušíš.

Zdroj: https://bristolbotbuilders.com/guides/#general_guides